Philips 26PFL3606H
 Philips 26PFL3606H
Print
Back
  • A clear, vivid LCD picture every time
  • Authentic and clear sound experience
  • Complete digital connectivity made simple
  • Simple to set up, easy to use
  • PC-input allows you to use your TV as a PC monitor
  • HD Ready with Digital Crystal Clear for depth and clarity
Picture:
Display: LCD HD Ready
Diagonal screen size (inch): 26 inch
Panel resolution: 1366 x 768p
Aspect ratio: 16:9
Brightness: 400 cd/mē
Dynamic screen contrast: 100,000:1
Response time (typical): 5 ms
Picture enhancement: Digital Crystal Clear
Sound:
Output power (RMS): 6 W (2 x 3 W)
Sound Enhancement: Auto Volume Leveller, Clear Sound, Incredible Surround, Treble and Bass Control
Connectivity:
Number of HDMI connections: 1
EasyLink (HDMI-CEC): System standby, One touch play
Number of components in (YPbPr): 1
Number of scarts (RGB/CVBS): 1
Number of USBs: 1
Dimensions
• Set dimensions (W x H x D):
648.5 x 414.5 x 79.1 mm
• Set dimensions with stand (W x H x D):
648.5 x 465.3 x 176.7 mm
Power
• Mains power: 220-240 V; 50-60 Hz
• Ambient temperature: 5°C to 40°C
• Energy Label Class: C
• EU Energy Label power: 57 W
• Annual energy consumption: 83 kW·h
• Standby power consumption: 0.3 W