Philips 37PFL4606H
 Philips 37PFL4606H
Print
Back
100 Hz Full HD TV in a modern design. Philips let’s you enjoy great television performance at the right price, today and tomorrow. This 4000 series 37PFL4606 LCD TV offers Full HD pictures with easy to use digital TV connectors and a pure TV design.
Modern design to fit in with your home décor
Easily accessible touch controls
A clear, vivid LCD picture every time
Full HD TV with Pixel Plus HD for better details and clarity
100 Hz LCD, 2 ms performance for superb motion sharpness
Authentic and clear sound experience
Feel the power of 20 W RMS and Incredible Surround Sound
Complete digital connectivity made simple
Seamless connectivity with 3 HDMI inputs and Easylink
Integrated MPEG-4 tuner for HD reception without set top box
USB for fantastic multimedia playback
Simple to set up, easy to use
Easy to set up with setting assistance
Picture
Display: LCD Full HD
Diagonal screen size: 37 inch / 94 cm
Panel resolution: 1920 x 1080p
Aspect ratio: 16:9
Brightness: 400 cd/m˛
Dynamic screen contrast: 100,000:1
Response time (typical): 2 ms
Picture enhancement: Pixel Plus HD, Digital Natural Motion, 100 Hz Clear LCD, Active Control
Sound
Output power (RMS): 20 W (2 x 10 W)
Sound Enhancement: Auto Volume Leveller, Clear Sound, Incredible Surround, Treble and Bass Control
Connectivity
HDMI connections: 3
Component in (YPbPr)
Scart input (RGB/CVBS)
AV connections: 1
USB2.0
Other connections:
Common Interface Plus (for Go CAM)
Digital audio out (coaxial)
PC-in VGA + Audio L/R in
Headphone out
Electronic Programme Guide: 8-day Electronic Programme Guide
Ease of Installation: Channel installation wizard, Settings assistant wizard
Ease of Use: One-stop Home button, On-screen User manual
Consumption:
EU Energy Label: 92w
Standby power consumption: 0.3 W
Power Saving Features: Eco mode, Eco settings menu, Picture mute (for radio)
Dimensions:
Set dimensions (W x H x D): 912.3 x 577.1 x 84.1 mm
Set dimensions with stand (W x H x D): 912.3 x 625.2 x 236.4 mm
Product weight: 10.3 kg
Compatible wall mount: adjustable 300 x 200 mm