Samsung LE32B450C4W
 Samsung LE32B450C4W
Print
Back
Digital Television Certification HD ready
Video Interface Component, composite, HDMI, SCART
HDMI Ports Qty 3 port(s)
PC Interface VGA (HD-15)
Conditional Access Common Interface (CI) slot
HDCP Compatible Yes
Timer Functions Sleep
Dimensions With stand
Width 79.8 cm
Depth 25.2 cm
Height 57.7 cm
Weight 11.4 kg
Enclosure Colour Gloss black
Display
Diagonal Size
32" - widescreen
Technology TFT active matrix
Resolution 1366 x 768
Display Format 720p
Image Aspect Ratio 16:9
Progressive Scan Progressive scanning (line doubling)
Widescreen Modes Conventional 4:3, Auto Wide, Wide Zoom, Zoom, 16:9
Colour Temperature Control Yes (Warm1/Warm2/Normal/Cool)
Picture Adjustment Standard/Dynamic/Movie
Features On/off timer, on-screen menu, Wide Color Enhancer 2, DNIe+, game mode
TV Tuner
Stereo Reception System
NICAM, A2
Digital TV Tuner
Digital TV Tuner
DVB-T
Digital TV Service TNT HD
MPEG Decoder MPEG-4
Video Features
HDTV Ready
Built-in
Analogue Video Input Signals PAL, SECAM, NTSC4.43
Input Video Formats 720p, 1080i, 480i
Teletext Yes
Teletext Memory 1000 pages
Parental Channel Lock Yes
NTSC Playback on PAL TV Built-in
Remote Control
Type
Remote control - infrared
Remote Control Model Samsung TM940
Audio System
Sound Output Mode
Stereo
Built-in Decoders Dolby Digital Plus
Surround Mode Built-in
Sound Effects SRS TruSurround HD
Audio Controls Sound mode, equalizer, balance
Equaliser Yes
Speakers Included 2 speakers
Output Power / Total 20 Watt
Features Auto volume adjustment, balance control, Down-firing Speaker
Speaker(s) 2 x right/left channel speaker - built-in - 10 Watt
Connections
Connector Type
2 x HDMI ( 19 pin HDMI Type A ) - rear ¦ 1 x composite video/audio input ( RCA phono x 3 ) - side ¦ 1 x VGA input ( 15 PIN HD D-Sub (HD-15) ) - rear ¦ 1 x component video input ( RCA phono x 3 ) - rear ¦ 1 x audio line-out ( RCA phono x 2 ) - rear ¦ 1 x SCART ( 21 PIN SCART ) - rear ¦ 1 x audio line-in ( mini-phone stereo 3.5 mm ) - rear ¦ 1 x digital audio output (optical) ( TOS Link ) - rear ¦ 1 x audio line-in ( RCA phono x 2 ) - rear ¦ 1 x HDMI ( 19 pin HDMI Type A ) - side
Slot Provided 1 x Common Interface slot
Stands & Mounts
Stand Included
Built-in
Stand Design Tabletop
Stand Features Swivel
Flat Panel Mount Interface Built-in
Power
Power Device
Power supply - internal
Voltage Required AC 230V ( 50/60 Hz )